2013. november 11., hétfő

Fritz Pince bővítése Szekszárd

A beruházások során napi 8-10 ezer darabos kapacitású palackozó üzemet, egy 500 négyzetméteres raktárt, 1500 hektoliteres hordós érlelőt, laboratóriumot és szociális blokkot, és egy új gépszínt alakítottunk ki a Fritz Pince bővítésének tervezésekor Szekszárdon.


Megrendelő: Faktor Kft Budapest
Vezető tervező: Sebestyén Péter 
Építész tervezők: Sebestyén Péter (Másfél Építész Stúdió), Kiss Balázs Kiss Szabolcs (Incorso Építész és Építőműhely)
Építész munkatársak:Barcsai Ágnes Faltusz Csaba Holics Tamás Koródi Zoltán Magosi Edina Rajnai Zsuzsanna
Gépészet: Vígh Szabolcs 
Statika: Pap Ferenc 
Talajmechanika: Batu Árpád 
Tűzvédelem: Lipinka Zsolt 
Villamosság: ifj. Sas Gyula 
Fotó: Faltusz Csaba


Részlet a műleírásból:

Tervezési helyszín bemutatása
A terület a decsi szőlőhegyen található. Déli irányból lakott családi házak, északról, nyugatról és keletről szőlők, pincék övezik, illetve észak felől egy bekötőút és egy, a meglévő panzióhoz tartozó parkoló a telek közvetlen szomszédja.
A területen jelenleg zajlik a főépület átalakítása, teraszépület építése.

A meglévő gazdasági épület több ütemben épült. Kapcsolódik a nagy alapterületű pincetérhez a keleti irányból egy két szintes épület. Földszintjén két egymásból nyíló raktárhelyiség található, melyben jellemzően palackozott borok, és a jelenleg kézzel zajló palackozás kellékei vannak raktározva. A főépület felőli raktárból közvetlen kijárás van az udvari gazdasági út irányába, illetve innen lehet egy átjárón keresztül a kissé mélyebben lévő pincetérbe jutni. A gazdasági épületrész emeletén szintén raktárak és mezőgazdasági géptároló található. A géptárolót déli irányból lehet megközelíteni egy betonozott útszakaszon keresztül majd innen lehet egy gyephézagos burkolaton át tovább menni a szőlők irányába a hegyoldal felé.
A tervezett bővítés egy része a fent írt mezőgazdasági géptároló csak emeleten lévő épületrésze alá helyezendő el. Ehhez az épületrészt el kell bontani, ideiglenesen deponálni az építési területen, majd a megépült alsó szinti raktárhelyiség elkészülte után azt az eredeti állapothoz hasonlóan visszaépíteni. A telek keletről nyugati irányba erőteljesen emelkedik, így a meglévő pincék már mind a talaj felszíne alatt találhatók.

Tervezési koncepció
Az új épületrész kialakítása során, a már meglévő raktárépülethez csatlakozik egy új tervezett raktárhelyiség, valamint egy tervezett borpalackozó, laborral.
A palackozó helyiségből nyílik a személyzeti egység, ahol egy pihenő kerül kialakításra, egy ahhoz csatlakozó férfi és női öltözőblokk. A személyzeti blokk mellé került kialakításra a gépészeti helyiség, amely külön bejárattal rendelkezik.

A homlokzati burkolat a tervezett borpalackozó egységénél megegyezik a meglévő épület burkolatával, annak folytatása, így egységes homlokzati képet mutatva a meglévő épülettel, a kőburkolat kiválasztásánál kiemelten fontos szempont a meglévő burkolattal való lehető legnagyobb hasonulás. Ennek ellentétjeként jelenik meg a gazdasági bejárat tégla támfal falazata, mint befejező építészeti elem. Mindkét bejáratot kiemelve, a tervezett tégla támfal körbefutja, majd a burkolat a kéményre felfutva emeli ki azt.
A tervezett új látványpince háromhajós térszervezésű, oszlopokra támaszkodó, gótikus ívek közé falazott csehsüveg boltozatok térsorozatából épül fel. Az összekötő folyosók kialakítása egyszerűbb, donga fedésűek.
A tervezett létesítmény egy részén járható lapostetőt kap, mely mezőgazdasági gépjárművek közlekedését is biztosítja a már meglévő mezőgazdasági munkagép- és göngyölegtárolóhoz. Illetve kialakítottunk egy intenzív zöldtetőt mely az új pincetérhez csatlakozó raktárrész felett található, erősítve ezzel a föld alatti építmény és közvetlen a borospince terének természetes klímáját. 



































videó az átadó rendezvényről

(megjegyzés: a borászat bővítése során elkészült borbíráló a külső konyha és terasz valamint a főépület átalakítása nem mi terveztük)

2013. október 21., hétfő

IRODA_MÁSFÉL ÉPÍTÉSZ STÚDIÓ

Az iroda új helyre költözött:

Másfél Építész Stúdió
H 7621 Pécs, Király u 35/1

Elérhetőség: 06302686053 masfelstudio@gmail.com


AZ IRODA TERMÉSZETESEN SAJÁT TERVEZÉS ÉS KIVITELEZÉS
Tervező: Sebestyén Péter
Kivitelező: Sebestyén és Fia Kft

Fotó: Faltusz Csaba


















Részlet egy az irodáról készült interjú vázlatából:
(2013 nyara)

"Két éve, több mint 11 év mindenféle formációban eltöltött építészkedés után, úgy döntöttem, önálló irodát alakítok MÁSFÉL ÉPÍTÉSZ STÚDIÓ néven. Ezúttal ismét Pécsen. Több városban, több formában dolgoztam már pályám során. Ha össze akarnám foglalni, azt is mondhatnám, hogy mindig kerestem a saját utamat, és addig nem álltam meg, amíg 100 százalékosan azt nem éreztem, hogy megtaláltam. A célom mindvégig az volt, és most is az, hogy olyan közegben, olyan környezetben élhessek, ahol a legtöbbet tudom kihozni magamból. Mostanában úgy látom, hogy az építészetet, mint üzleti vállalkozást olyan légüres tér veszi körül, hogy tulajdonképpen mindegy, hogy az építész hol várja ki a belátható jövő végét. Az életem során mindig történt valami olyan esemény, vagy ért valami olyan hatás, ami ebbe a városba húzott vissza. A környezet így most Pécs.
A közeg, amiben dolgozom, és dolgozni szeretnék abszolút nyitott és rugalmas. Vannak munkák, melyekben önállóan tevékenykedem, másban szerzőtárssal/társakkal együtt, megint másban építész munkatársak segítségét veszem igénybe. Munkája válogatja.
Minden tervben részt veszek fizikailag,  és jön mellém egy másik-fél. Mostanában igyekszem nem pénzalapon működtetni az irodát, hanem úgymond bartelezve. Én segítem a fiatalabbakat, ők segítenek engem. Alkotótárs vagyok valaki más munkájában, majd ő lesz szerzőtárs az enyémben. Legtöbbször nem pénzről szól, csak az alkotásról, vagy ahogy én hívom, a játékról. Ha nem nyerünk semmit egy pályázaton, attól még nagyon jót játszhattunk együtt.
Ma szerintem nem attól lesz valaki jó építész, hogy mit tudna csinálni, ha minden ideális lenne, mert semmi sem ideális mostanában. Akkor tudsz jó lenni, ha egy gazdaságilag is stabilan működő céget tudsz működtetni. Ezt pedig úgy tudom megtenni, hogy rugalmas vagyok. Rugalmas vagyok abban, hogy éppen hány emberrel, és kikkel dolgozom, hogy milyen formában, milyen helyszínen. A lényeg mindig az alkotáson van, és azon, hogy az adott munkából a maximumot hozzam, hozzuk ki. Ez sokszor sokkal nehezebb, mint ahogy fiatalabb koromban elképzeltem.
Van, amiben viszont sajnos, vagy nem, de egyáltalán nem vagyok rugalmas. Nem engedek az elveimből, és nem kötök kompromisszumokat. Ez a magánéletemre ugyanannyira jellemző, mint az építészkedésemre. Egy munkafolyamatnál nem tudom a pénzt látni a szemem előtt, nem tudok a pénzért jól dolgozni. Ezért időnként belefutok abba, ha egy tervet megszeretek, hogy egy tervezési feladatot addig-addig gyúrok, hogy a maximumot kihozzam belőle, hogy a végén már rájövök, hogy nem igazán érte meg ennyiért elvállalni. De nem tudom abbahagyni addig, amíg már megfelelő, de még nem az igazi. A magánéletemben, és a szakmámban is szeretem a legjobbat és számomra legmegfelelőbbet megkeresni mindenből, nem is igazán nyugszom addig, míg meg nem találom azt, amit igazán magaménak érzek. Ha kell, fejest ugrok az ismeretlenbe, és kezdek újat a nulláról. Nagyon nehéz, sőt egyre nehezebb ezt megtenni, de egyre nagyobb rutinnal teszem. Merek, és akarok is változni, változtatni a dolgaimon, ha kicsit is úgy érzem, hogy valami nincs a helyén. Tisztában vagyok azzal, hogy ezzel sokszor nem könnyítem meg a saját helyzetem, rövidtávon gyakran nem kifizetődő ez a hozzáállás, de hosszútávon mégis ez visz a céljaim fele.
Az irodám sok forráspályázaton nyert munkát vitt végig az elmúlt években. Közben megtanultam olyan házakat tervezni, amik a maguk egyszerűségével ütnek. Ezek általában megosztják a közvéleményt és ettől szeretjük a terveket igazán. Szeretem, ha hatnak a munkáim, ha kiváltanak valamilyen - akár pozitív, akár negatív – reakciót. A lényeg, hogy ne közönyt váltsanak ki, az a legrosszabb.
Nemrég a körülöttem lévő alkotó/ munka közösség számára megfelelő méretű irodát tudtam létrehozni a pécsi sétálóutcán, két utcára a saját házamtól.  Ez egy régi elképzelés megvalósulása, aminek nagyon örülök és várom a tényleges elindulását.
Azt gondolom, hogy az irodám grammra pontosan képben van saját magával, nem akar sem nagyobb, sem kisebb lenni, mint amennyi ő maga. Szerintem ezzel kevesen vannak így, sokszor látom, hogy valaki nagyobbnak akar tűnni, mint amekkora valójában, mint ahogy azt is, hogy valaki sokkal jobb sorsra érdemes.
Meglepő módon mostanában épülnek a házaim, az idei tavasszal-nyáron öt munkám valósul/t meg, amit egész jó eredménynek tartok, köztük nagy és kis épületek, kisebb városközpont kialakítás, tornaterem stb, ezek mindegyike más-más felállással/szerzőkkel terveződött.
A munkáimban az építészeti pszichológiai megfontolások rendre előkerülnek, leginkább bújtatva, mert ezekről mindenki azt hiszi, hogy egyfajta drága mulatság. Ez a kérdéskör egyfajta hobby, amiből igyekszem kigyúrni magam, mert rengeteget hozzá tud adni egy tervhez, ha képben vagy a környezetpszichológiával."

S.P.

2013. június 25., kedd

WÜRTZ_2 TORNATEREM / TAMÁSI KÉZILABDA CSARNOK


Würtz Ádám Általános Iskola bővítése “E” ÉPÜLET (TORNACSARNOK)

Tervezők: Sebestyén Péter, Kenyeres László
Munkatárs: Faltusz Csaba

Statika: Pap Ferenc
Gépészet: Dravecz Gábor
Elektromos tervező: ifj. Sas Gyula
Tűzvédelem: Lipinka Zsolt
Megrendelő: Immosensus Kft. Budapest

Fotó: Faltusz Csaba


Az iskolaépület 2010-ben készült el, de akkor a tornacsarnok nem forráshiány miatt nem tudott megvalósulni. Az iskolában 900 diák és tanár tölti a mindennapjait, úgy hogy az amúgy sem nagy aulában béka-szökdelnek a gyerekek. A tornacsarnok hiánya mindenapos volt az iskola életében.
Egy pályázati lehetőség adódott, ahol kézilabdacsarnokként kelett átértelmezni a feladatot és az eredeti tervekhez hasonló de jóval olcsóbb kialakítású épületet kelett megtervezni. Ez egy nagyon hosszú és fáradságos feladat volt, de a Kivitelezővel való együtt gondolkozás végül rentabilissá tette a beruházást.

Az E épületrész a tornaterem mely 22x44,5 tiszta belméretű és 7,5 m tiszta belmagasságú, kettéosztható küzdőterű, így egy időben két testnevelésóra is tartható. A játéktér egy kisebb lelátóval rendelkezik. A feladat nehézségét az adta, hogy a szakmai berkekben elismert meglévő épület építészeti színvonalát ne rontsuk le az alacsony költségvetésű bővítéssel.
A tornacsarnok nagy része a talajszint alatt található, lényegében csak egy bevilágító zóna áll ki a talajból. A bővítés illeszkeik a meglévő épületekhez és a műemléki környezetben lévő városközponthoz. A csarnokot a kézilabda klubb és az iskola közösen fogja használni.